Witam. Dziś napiszę o historii mikroskopu, a jest ona bardzo ciekawa.
- Przyrząd, zbudowany około 1695 roku przez Hansa i Zachariasza Jannsenów znacznie różnił się od dzisiejszych. Składał się z trzech wyciąganych rur. Wewnątrz , na jego dwóch końcach były umieszczone soczewki: okular i obiektyw. Dawał powiększenie 10x!! Jak na tamte czasy to całkiem dobrze.
-W XVII wieku Antonie Van Leeuwenhoek opanował umiejętność wytwarzania małych pojedynczych soczewek szklanych. One już dawały powiększenie 300x. Oprócz tego Holenderski biolog odkrył pierwszą bakterię. Po zatym zbudował ponad 300 mikroskopów.
-Potem był Robert Hooke. To on odkrył komórkę.W 1665 roku, gdy badał cienki plaster korka, zauważył małe siatkowate struktury.
-Pod koniec XIX wieku mikroskopy zrobiły duży krok naprzód za sprawą Ernesta Abbego, który współpracował z Carlem Zeissem nad projektami tych urządzeń. Abbe znalazł sposoby, aby skorygować główne niedoskonałości soczewek (tzw. aberracje), co doprowadziło do rozwoju współczesnej mikroskopii.
-Dzięki urządzeniom tego typu Santiago Ramón y Cajal odkrył, że tkanka nerwowa jest zbudowana z komórek, które nazwano neuronami.Camillo Golgim otrzymał Nagrodę Nobla z fizjologii lub medycyny.
-W XX wieku dzięki urządzeniom Abbego były mikroskopy elektronowe i skaningowe.Użycie elektronów zamiast światła pozwoliło na oglądanie pojedynczych atomów. W naszych czasach technologia brnie naprzód i nie wiadomo co będzie następne.
Dziękuje wszystkim którzy przeczytają ten post.
Mam nadzieje że podzielicie się swoją wiedzą w komentarzach. Cześć.
Witcie. To jest mój pierwszy blog. Opowiadam w nim o mikroskopie, również o chorobach. Miłego czytania:)
pogoda
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Efekt kursora dostarczyły profilki.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz